Přírodovědný projektový den 25.11.2022

Náplní pátečního dopoledne byla přírodovědně zaměřená témata. Některé třídy se zúčastnily přírodovědné soutěže o ceny, další měly program v ekocentru Dřípatka nebo exkurzi v čistírně odpadních vod.

Velmi si vážíme toho, že jsme mohli na půdě naší školy přivítat odborníky z Přírodovědecké fakulty JU v Českých Budějovicích a Jaderné elektrárny Temelín, kteří pro naše studenty připravili přednášky.

Za zoologickou sekci k nám zavítal RNDr. Petr Veselý, PhD. a zasvětil nás do života našich obojživelníků a plazů a ve druhé přednášce jsme nahlédli do soukromí ptáků. Přednášky byly poučné, vtipné a příklady ze života ptáků nabízely mnohé paralely s chováním člověka. Dostali jsme spousty dobrých rad, takže teď už všichni víme, jaké znaky preferovat při výběru partnera, co dělat při uštknutí zmijí nebo i to, že přeměna žabáka v krásného prince není výmysl pohádkářů, ale poměrně reálná záležitost.

Na zoologickou notu v úvodu navazovala i přednáška matematika prof. RNDr. Vlastimila Křivana, CSc. „Proč by měl Darwin rád matematiku?“. Autor se zabývá mimo jiné i evoluční teorií her. Jeho přednáška byla věnována evoluci této teorie, a to od ukázky, jakým způsobem se chovají jeleni v říji, přes hru se strategiemi Hawk a Dove, vysvětlující nutnost zbrojení za studené války, až k tzv. vězňově dilematu. Dlouhým potleskem posluchači poděkovali přednášejícímu a v následné diskusi se žáky sdílel pan profesor svůj názor na vysokoškolské obory, o kterých budoucí maturanti přemýšlejí.

No a do třetice bylo na programu téma energetické gramotnosti, kterou odprezentoval Ing. Štěpán Zelman z Jaderné elektrárny Temelín. Řešila se historie i současnost výroby energie v našich podmínkách, řízení její produkce a spotřeby dle aktuální situace a také horké téma – blackout.

Nechyběl ani náš televizní štáb, který akci zdokumentoval.