Proč je v Ingolstadtu „Vlastivědné muzeum Mimoň a Prachatice“? To je často první otázka našich studentů, když se rozhodnou zúčastnit se projektu Erasmus+, který Gymnázium Prachatice realizuje společně s Katharinen-Gymnasium Ingolstadt. Toto historické spojení měst Ingolstadt a Prachatice bylo jedním z impulsů, které vedly k navázání spolupráce obou škol. Kontakt zprostředkoval pan Gernot Peter z Böhmerwaldmuseum Wien.
Na jaře 2023 přijeli do Ingolstadtu první účastníci projektu, kteří pod vedením Laury Zeitler, Theresy Böhm, Tomáše Soumara, Magdy Ládové a Lenky Plánkové Ernstové zpracovali téma vysídlených. Žáci i učitelé se těšili nejen ze společné práce, ale dobře se bavili i ve volném čase. Během pěti dnů se ukázalo, že si mají co říci i o aktuálních tématech.
Mladí lidé si velmi dobře rozuměli, a tak uvítali, že gymnazisté z Ingolstadtu přijeli na podzim do Prachatic, tentokrát v doprovodu Deborah Rodney. Téma jejich práce bylo: „Prachatičtí Němci – historie a osudy“. Výsledky projektu jsou k vidění na chodbě našeho gymnázia.
S Katherl jsme spolupracovali potřetí na jaře 2024. Bylo nám ctí, že jsme byli pozváni na simulaci zasedání Evropského parlamentu, kterou organizovala paní Yvonne Klaschka. Čeští studenti znají podobné simulace, které pořádá Krajský úřad. Možnost realizovat takovou simulaci přímo ve škole je nadchla. Velmi obohacující byla také účast na besedě, která se poté konala v městském divadle a kde jsme měli příležitost hovořit s paní Christinou Diederichs, což bylo velmi přátelské setkání. Nečekaně milá byla i neplánovaná setkání se studenty z předchozích projektů a také s účastníky ze Srbska a Polska, ke kterým došlo náhodou večer ve městě. Pan Edmund Koch nám se zajímavým komentářem ochotně ukázal zmíněné vlastivědné muzeum a i samotný Ingolstadt, za což mu velmi děkujeme.
Navštěvovali jsme také vyučovací hodiny různých učitelů a chtěli bychom poděkovat jak vyučujícím, tak personálu v kanceláři, protože všichni reagovali na naše požadavky ve velmi krátkém čase. Tuto příležitost ocenil i kolega Matouš Křiváček. Pro německé a české studentky a studenty byly zvláště zajímavé dvě vyučovací hodiny, ve kterých spolu hovořili a učili se a jež byly vedeny panem Sebastianem Adamem a paní Yvonne Klaschka. Protože se v těchto hodinách mluvilo i anglicky, ukázala se jako velmi užitečná přítomnost mojí kolegyně Kateřiny Lencové. V neposlední řadě chceme poděkovat panu řediteli Matthiasi Schickelovi, který nás vřele přivítal a projevil upřímný zájem o spolupráci na obou stranách hranice.
Už se těšíme na podzim, kdy v Prachaticích přivítáme studenty z Ingolstadtu a jejich vyučující.