Gymnasium Ingolstadt

Výměnný pobyt studentů v Ingolstadtu

Tento školní rok se díky příspěvku z programu Erasmus + mohl již podruhé uskutečnit výjezd žáků na výměnný pobyt. Tentokrát jsme zavítali ve dnech 18. – 23.4. do německého města Ingolstadt. Se studenty místního gymnázia jsme pracovali na projektu pro muzeum „Heimatmuseum Niemes-Prachatitz“ v Ingolstadtu, dále jsme měli možnost se s německými studenty ve volném čase více seznámit. Za dobu našeho pobytu jsme navštívili hlavní město Bavorska Mnichov, muzeum automobilky Audi nebo jsme si poslechli komentovanou prohlídku samotného města Ingolstadt. Svůj pobyt jsme zakončili prezentací projektů v radničním sále společně s pamětníky a paní starostkou města Ingolstadt.

Autor: Anna Tereza Zemanová (6.A), Filip Kunc (6.A)

Program prvního dne byl zaměřen na seznámení se s naším gymnáziem, dějinami a současností Prachatic. Nejdříve jsme ve skupinách diskutovali na základě dotazníkového podkladu o českém školním systému a o naší škole, pak jsme zkoumali budovu (aktivita Schulhausraley) a odpoledne nás „provedla“ městem aplikace Actionbount. K večeru jsme vyjeli i s německými kamarády do Vitějovic na grilování.

Druhý den jsme vyrazili do bavorského skanzenu ve Finsterau. Cílem bylo přiblížit nám život na Šumavě v 19. a v první polovině 20. století. Odpoledne jsme se pak vydali na pěší túru podél hranice ze Strážného do Českých Žlebů. Žáci pracovali ve smíšených skupinách a plnili úkoly, které se tematicky vztahovaly k nucenému vysídlení a zaniklým vesnicím (zaniklá obec Zassau, hřbitov v Českých Žlebech), železné oponě (příběh poslední oběti ze Strážného, vojáka Milana Čepka a příběh bratrů Hasilů) a Zlaté stezce. Přičemž jsme se pohybovali přímo na místech mnohdy dramatických událostí. Po programu jsme se rozdělili do dvou skupin, jedna skupinka zamířila do prachatické čajovny a druhá si zopakovala grilování, ale tentokrát již v Prachaticích.

Další dny byly naplněné prací na společném projektu Prachatitzer Deutsche – Geschichte und Schicksale. Žáci se věnovali deseti vybraným německým osobnostem z Prachatic, na jejichž osudech se podepsaly dějiny první poloviny 20. století. Ve středu odpoledne jsme podnikli malý společný výlet do Krumlova. Později téhož dne jsme se všichni sešli v Byblosu, kde jsme si zasoutěžili v bowlingu, kulečníku a šipkách. Ve čtvrtek dopoledne jsme dále pracovali na svých projektech, po oběde jsme pak jeli na Hlubokou, na komentovanou prohlídku zámku a program pokračoval v Českých Budějovicích, kde si žáci zahráli laser-game. V pátek dopoledne jsme dodělali své projekty, které jsme následně prezentovali a odměnou a posledním rozloučením byl oběd v restauraci Black Bear Burger.

Autorky: Karla Neubergerová, Anna Tereza Zemanová

12 studentů prachatického gymnázia mělo příležitost v rámci programu ERASMUS+ financovaného z fondů Evropské Unie navštívit Německo. Pod vedením Mgr. Lenky Plánkové Ernstové, Mgr. Kateřiny Lencové a Mgr. Matouše Křiváčka jsme se v pondělí 22. dubna vydali přes Walhallu a Řezno do Ingolstadtu, kde bylo zajištěné ubytování a prohlídka muzea německého obyvatelstva odsunutého po 2. světové válce z Prachatic do Ingolstadtu. V úterý jsme navštívili muzeum Audi a následný program byl na dobrovolné bázi. Ve středu německé Katharinen-Gymnasium pořádalo simulované jednání Evropského parlamentu, kterého se mimo českých studentů účastnili také Poláci a Srbové. Na obou jednáních vystoupili a zastávali české názory Adéla Jiroušková (6.A) a Tomáš Zákostelecký (2.B). Odpoledním programem byla debata v budově ingolstadtského městského divadla. Čtvrtý den jsme strávili v prostorách Katharinen-Gymnasium, kde nás přivítal pan ředitel Dr. Schickl, proběhly návštěvy vyučovacích hodin a následovala spolupráce mezi německými a českými studenty. Poslední den celého pobytu jsme zakončili návštěvou hlavního města Bavorska, kde studenty Mgr. Plánková Ernstová provedla a Mgr. Lencová dodala historický komentář. Navštívili jsme i Frauenkirche, který se řadí mezi dominanty Mnichova (Frauenkirche zählt zu den Wahrzeichen der Stadt München jsme museli opakovat asi pětkrát ). Po zhlédnutí mnichovského orloje v pravé poledne jsme se vydali na cestu do Prachatic, kam jsme dorazili v pozdních odpoledních hodinách.

Autor: Tomáš Zákostelecký (2.B)

Proč je v Ingolstadtu „Vlastivědné muzeum Mimoň a Prachatice“? To je často první otázka našich studentů, když se rozhodnou zúčastnit se projektu Erasmus+, který Gymnázium Prachatice realizuje společně s Katharinen-Gymnasium Ingolstadt. Toto historické spojení měst Ingolstadt a Prachatice bylo jedním z impulsů, které vedly k navázání spolupráce obou škol. Kontakt zprostředkoval pan Gernot Peter z Böhmerwaldmuseum Wien.

Na jaře 2023 přijeli do Ingolstadtu první účastníci projektu, kteří pod vedením Laury Zeitler, Theresy Böhm, Tomáše Soumara, Magdy Ládové a Lenky Plánkové Ernstové zpracovali téma vysídlených. Žáci i učitelé se těšili nejen ze společné práce, ale dobře se bavili i ve volném čase. Během pěti dnů se ukázalo, že si mají co říci i o aktuálních tématech.

Mladí lidé si velmi dobře rozuměli, a tak uvítali, že gymnazisté z Ingolstadtu přijeli na podzim do Prachatic, tentokrát v doprovodu Deborah Rodney. Téma jejich práce bylo: „Prachatičtí Němci – historie a osudy“. Výsledky projektu jsou k vidění na chodbě našeho gymnázia.

S Katherl jsme spolupracovali potřetí na jaře 2024. Bylo nám ctí, že jsme byli pozváni na simulaci zasedání Evropského parlamentu, kterou organizovala paní Yvonne Klaschka. Čeští studenti znají podobné simulace, které pořádá Krajský úřad. Možnost realizovat takovou simulaci přímo ve škole je nadchla. Velmi obohacující byla také účast na besedě, která se poté konala v městském divadle a kde jsme měli příležitost hovořit s paní Christinou Diederichs, což bylo velmi přátelské setkání. Nečekaně milá byla i neplánovaná setkání se studenty z předchozích projektů a také s účastníky ze Srbska a Polska, ke kterým došlo náhodou večer ve městě. Pan Edmund Koch nám se zajímavým komentářem ochotně ukázal zmíněné vlastivědné muzeum a i samotný Ingolstadt, za což mu velmi děkujeme.

Navštěvovali jsme také vyučovací hodiny různých učitelů a chtěli bychom poděkovat jak vyučujícím, tak personálu v kanceláři, protože všichni reagovali na naše požadavky ve velmi krátkém čase. Tuto příležitost ocenil i kolega Matouš Křiváček. Pro německé a české studentky a studenty byly zvláště zajímavé dvě vyučovací hodiny, ve kterých spolu hovořili a učili se a jež byly vedeny panem Sebastianem Adamem a paní Yvonne Klaschka. Protože se v těchto hodinách mluvilo i anglicky, ukázala se jako velmi užitečná přítomnost mojí kolegyně Kateřiny Lencové. V neposlední řadě chceme poděkovat panu řediteli Matthiasi Schickelovi, který nás vřele přivítal a projevil upřímný zájem o spolupráci na obou stranách hranice.

Už se těšíme na podzim, kdy v Prachaticích přivítáme studenty z Ingolstadtu a jejich vyučující.