Závody v orientačním běhu

V roce 2022 jsme pořádali krajské kolo přeboru škol v orientačním běhu. Závody měly úspěch, a proto jsme se rozhodli na okresní úrovni pořádat obdobné menší závody každoročně. Letos termín vyšel na 3. května, ukázalo se ovšem, že v okolí tohoto data probíhají četné další sportovní akce, a tak účast nakonec zůstala za očekáváním – pouze 4 školy. V příštím školním roce proto okresní přebor zorganizujeme již v podzimním termínu.

17. května jsme pak vyslali již tradičně početně silnou výpravu do Křemže, která byla letos pořadatelem krajského přeboru. Po určitých problémech s plánováním dopravy, kdy veřejná doprava v Jihočeském kraji bohužel není příliš nakloněna cestování větších skupin s přestupy, jsme do Křemže cestovali objednaným zájezdovým autobusem, za což děkujeme paní Janě Vozábalové z kanceláře školy (obvolávala neúnavně všechny dopravce, co jen trochu připadali v úvahu) a především Spolku přátel Gymnázia Prachatice, jenž nám cestu uhradil.

V mladší kategorii (prima až kvarta) jsme obhajovali první místo z minulého školního roku. V žádné dílčí kategorii (prima + sekunda dívky, prima + sekunda chlapci, tercie + kvarta dívky a tercie + kvarta chlapci) jsme sice individuálně nedosáhli na bednu, ale vyrovnanými výsledky jsme jako tým přeskočili jiné školy a obhajobu tak zvládli. V této kategorii jsme tak stejně jako loni postoupili do celostátního finále přeboru škol, které se uskuteční letos 7. června v náročném terénu pevnosti Terezín (v tomto terénu se běželo nedávno i mistrovství světa veteránů).

Ve starší kategorii (vyšší stupeň gymnázia), kde konkurenci tvoří i řada běžců se skutečně dlouholetými zkušenostmi z velkých závodů, jsme se také neztratili a obsadili celkově čtvrté místo, kdy na třetí místo nám chyběl jeden jediný bod, který představovaly pouhé 2 sekundy. I stupně vítězů byly velice vyrovnané, na první místo nám tak chybělo jen 8 bodů. Proti loňskému sedmému místu jde o jednoznačné zlepšení.

Autor: Mgr. Lukáš Šmahel