Proč se naše škola připojuje k Vlajce pro Tibet?

Vlajka pro Tibet je mezinárodní událostí, která slouží jako příležitost ke zvýšení povědomí o situaci v Tibetu a podpoře tibetského lidu v jejich úsilí o zachování své kultury a náboženství. Existuje mnoho důvodů, proč jsme se rozhodli připojit k této události:

  • Chceme vyjádřit solidaritu s tibetským lidem, podpořit práva tibetského lidu na svobodu a nezávislost, podpořit tibetskou kulturu a dědictví;
  • chceme připomenout utrpení tibetského lidu, který trpí pod nadvládou čínského režimu, jenž zasahuje do všech oblastí života tibetského lidu;
  • chceme pomoci zvýšit povědomí o situaci v Tibetu a přinést pozitivní změny.

Informace o situaci v Tibetu

Tibetská vlajka je připomínkou událostí ve Lhase 10. 3. 1959, kdy došlo ke srocení lidu odhodlaného bránit tibetského duchovního představitele dalajlamu před čínskou armádou. Potlačení nepokojů ve Lhase vyvolalo řadu dalších nepokojů po celé zemi, která je okupovaná komunistickou Čínou již od roku 1950, a vedlo rovněž ke zvýšení aktivity ozbrojeného hnutí odporu.

Během tohoto násilně potlačeného povstání zemřelo 87 000 Tibeťanů a dalších 80 000 bylo okolnostmi přinuceno odejít do exilu, včetně 14. dalajlamy. Bezprostředním následkem bylo rozpuštění místní vlády a vytvoření tibetské exilové vlády v Indii. Pro Tibet následovala nejhorší léta jeho historie, včetně desetiletého období Mao Ce-tungovy tzv. „kulturní revoluce“ v Číně s jejími zhoubnými následky pro všechna Čínou okupovaná území. Mezi nejhorší projevy okupantů patřila likvidace všech projevů autentické kultury, soustavné počínšťování obyvatelstva a zvyšování počtu čínských obyvatel na historickém území Tibetu, včetně Čínou plně kontrolované tzv. Autonomní oblasti Tibet (zahrnující dnes asi třetinu původního Tibetského území). „Vlajka pro Tibet“ je připomínkou trvající okupace, represí, genocidy, asimilace a kulturní devastace.

Zdroj: http://www.horolezeckaabeceda.cz/aktualita.php?id=2