Pobyt slovenských přátel v Prachaticích Erasmus+

Po půl roce jsme měli opět možnost setkat se s našimi přáteli ze Slovenska, prohloubit již dříve navázaná přátelství a oplatit Slovákům jejich pohostinnost. Před námi byla další etapa mezinárodního přátelství. Čekal nás bohatý program plný kulturního vyžití a zážitků, které si poneseme do dalších dnů. To vše díky programu ERASMUS+!

První den jsme strávili vzpomínáním na předchozí pobyt, který jsme absolvovali na Slovensku my, a předáváním informací, co se v našich životech změnilo. Na konci dne jsme pak oslavili narozeniny jednoho z našich kamarádů.

Následujícího dne jsme vyrazili na túru šumavskou krajinou, a to do Českých Žlebů po stopách převaděčů a pohraničníků z dob minulého režimu. Šumavské panorama nás skutečně dojalo, a navíc i pořádně vyčerpalo. Tu jsme viděli kámen, tu strom, tu kopec a vše mělo svůj příběh. Náš průvodce pan Pecka znal přírodní prostředí dokonale. Sychravé počasí potom ještě umocnilo náš zážitek.

Ve středu jsme ukázali našim přátelům gymnázium. Viděli, jak fungují věžní hodiny. Velký zájem byl o výuku biologie, chemie či angličtiny. Poté jsme vyrazili na zasloužený oběd v podobě dukátových buchtiček s krémem. Po návštěvě školní jídelny část z nás vyrazila tužit svaly do posilovny či bazénu, zatímco zbytek vyrazil za krásou Prachatic.

Čtvrtek se nesl ve znamení matky měst  –  stověžaté Prahy. Ráno jsme si museli přivstat, abychom dorazili včas, ale spánkový deficit dokázala většina z nás dohnat v autobuse. Jako první nás čekalo historické sídlo českých knížat i králů, Pražský hrad. Bohužel nás tlačil čas, takže jsme stačili sotva lehce nahlédnout do katedrály svatého Víta, projít Branou Titánů a museli jsme pokračovat dále. Naší další zastávkou byl Valdštejnský palác, kde sídlí Senát ČR. Tam nás uvítala místo pana senátora Ing. Tomáše Jirsy jeho asistentka; pan senátor totiž onemocněl. Nahradil ho kromě jeho asistentky i místopředseda Senátu ČR pan Jiří Oberfalzer. V Senátu jsme byli pozváni i na oběd. Po něm jsme vyrazili na projížďku po Vltavě. Poté už jen krátký rozchod, během kterého měla skupina šťastlivců možnost narazit na žoviální obsluhu v Burger Kingu.

Poslední den nás čekalo už jen rozloučení. Navštívili jsme prachatický KreBul o. p. s., kde nám jeho ředitel popsal fungování neziskových společností v ČR obecně. Celý týden se pro nás nesl v duchu přátelství a dobré nálady a pevně věříme, že jsme neviděli naše slovenské kamarády naposledy.

Autor: Matěj Novák, účastník Erasmu+

Fotodokumentace: Ivo Rolčík